You are herePGFS
PGFS
Course: Photosynthesis
Department/Abbreviation: KBF/PGFS
Year: 2021
Guarantee: 'prof. RNDr. Petr Ilík, Ph.D.'
Annotation: Overall scheme of energy conversion in photosynhesis Photosynthetic organisms Photosynthesis of algae and cyanobacteria
Course review:
1. Úvod do fotosyntézy (FS)
Základní charakteristika a energetická bilance FS, základní koncept FS, obecná rovnice FS, světelná a temnotní fáze FS, fotosyntetizující organismy (halobaktérie, baktérie, sinice, řasy a vyšší eukaryotické organismy), vztah FS k dalším funkcím rostlin, evoluce FS.
2. Světlo - hnací síla fotosyntézy
Fotosynteticky aktivní záření, absorpce a emise fotonů - Jablonského schéma
3. Světlosběrné pigmenty
Bakteriochlorofyly a chlorofyly, absorpční spektra - interpretace pásů, chlorofyly v reakčním centru, přídavné pigmenty a jejich funkce (chlorofyl b, fykobiliny, karotenoidy)
4. Přenos excitační energie
Mechanismy přenosu energie, koherentní a nekoherentní přenos energie, zobecněná mistrovská rovnice, rezonanční mechanismus - Försterova teorie, rozdělení přenosu dle intenzity interakce, jiné mechanismy přenosu energie, homogenní a heterogenní přenos energie.
5. Stavba fotosyntetického aparátu
Typy listů (C3 a C4 rostliny), chloroplasty, příprava suspenze chloroplastů, thylakoidní membrány (TM), grana, struktura a složení TM: lipidy - fázová separace, separace frakcí obohacených o PSII a PSI, bílkoviny v TM, pigment-proteinové komplexy (PPC), nativní elektroforéza PPC, světlosběrné komplexy LHC, struktura a organizace LHC v TM.
6. Přenos elektronů a protonů
Halobaktérie, bakteriorhodopsin, reakční centrum - obecný princip činnosti, bakteriální reakční centrum, sinice a vyšší rostliny: fotosystém II, fotosystém I.
7. Regulační mechanismy na úrovni thylakoidních membrán
Emersonův efekt, přechod stav 1 - stav 2, xantofylový cyklus.
8. Fluorescence chlorofylu
Parametry a vlastnosti fluorescence, spektrofluorimetry, kvalita spekter, zkreslující efekty, fluorescence chlorofylu a "in vivo" - kvantový výtěžek, spektrum při různých teplotách, interpretace emisních pásů, kinetika fluorescence chlorofylu a, fluorescenční indukční jev (FIJ) - měření, charakteristický průběh, parametry FIJ, kvantový výtěžek fotochemie fotosystému II, zhášení fluorescence, heterogenita fotosystémů I a II. Fosforescence, zpožděná fluorescence a termoluminiscence chlorofylu.
9. Stres rostlin a fotosyntéza
Pojetí stresu rostlin, aklimace, aklimatizace a adaptace rostlin, fotoinhibice, vysokoteplotní, nízkoteplotní a mrazový stres, stres ultrafialovým zářením a další stresy.