Optika
Laserový den na UPOL
Dne 2.5.2013 se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci uskuteční LASEROVÝ DEN NA UPOL. Jedná se o putovní propagační akci projektů nejintenzivnějšího laseru ELI Beamlines a HiLASE, která je určena pro všechny studenty, učitele a akademické pracovníky se zájmem o fyziku, intenzivní lasery a jejich aplikace.
PROGRAM
9:30 Jaderný rezonanční rozptyl - Mgr. Vít Procházka, Ph.D.
10:00 Přestávka
CTA SITE WP Meeting Olomouc 10-11.9.2012
Ve dnech 10 až 11. 9.2012 proběhlo v Olomouci setkání vědců participujících na mezinárodním projektu budoucí observatoře pro zkoumání kosmického záření CTA observatory (Cherenkov Telescope Array). Cílem této skupiny je shromažďování a analýza relevantních dat jednotlivých kandidátských míst na severní a jižní polokouli. Zkoumají se jednak lokální podmínky (např. meteorologická data, seismická data, monitoring noční oblohy atd.), ale zahrnují se i globální parametry ovlivňující výběr místa budoucích observatoří (např. okolní erodující oblasti a jejich vliv na prašnost v daném místě atd.). Výsledkem dlouhodobé práce této skupiny bude srovnání jednotlivých kandidátských míst a doporučení výběrové komisi.
Projekt AUGER: Reportáž ve zprávách na ČT1
Česká televize 21.6.2012 informovala ve večerní zpravodajské relaci Události o projektu AUGER, na jehož uskutečnění se velkým dílem podílí i Společná laboratoř optiky.
Česko-polsko-slovenská optická konference 2012
Ve dnech 3. - 7. září 2012 se v Sepetné u Ostravice koná XVIII. česko-polsko-slovenská optická konference. Konferenci organizuje Společná laboratoř optiky UP a FZÚ AV ČR.
Všechny detaily naleznete na webu konference.
Lasery s ultrakrátkými optickými pulsy - populární prezentace
V přílohách tohoto článku naleznete několik populárních prezentací v PowerPointu na téma ultrakrátkých optických pulsů - popis tohoto jevu, metody generování pulsů a jejich aplikace. Autorem prezentací je RNDr. Martin Hamar, Ph.D., člen skupiny kvantové a nelineární optiky.
Seminář ELI 22. února - Nejintenzivnější laser světa se staví v ČR
Účastníci semináře konaného 22. února 2012 v kongresovém sále SLO se mohli dozvědět více o laseru ELI:
- Jak bude laser vypadat?
- Jaká bude jeho intenzita?
- Jaké bude jeho využití v praxi?
- Pro jaké obory bude laser využitelný?
- Kdo jej financuje?
- Kdy bude zprovozněn?
- Proč se staví právě v ČR?
- Jaké jsou možnosti na laseru spolupracovat?
Semináře se zúčastnili také vedoucí výzkumného týmu Daniel Kramer, který se vrátil z CERNu do ČR postavit zde laser ELI a výzkumník Daniele Margarone.
Několik 3D schémat kvantově-optických experimentů
Článek přináší schémata a základní popis různých zařízení používaných v laboratořích Skupiny kvantové a nelineární optiky: iCCD kamery schopné detekovat jednotlivé fotony, zdroje fotonových párů Kwiatova typu, plynového laseru a mikrofotoluminiscence.
Sbírka úloh z kvantové a nelineární optiky
V rámci projektu FRVŠ G6 741/2011 vznikla sada tří praktických úloh z kvantové a nelinerání optiky. Studenti se tak mohou formou cvičení seznámit s experimentálními základy kvantového zpracování informace s fotonovými páry. Jako podpůrný dokument jim slouží sbírka úloh doplněná vzorovými řešeními.
Pozvánka na přednášku Mirror phase-covariant cloning
Společná laboratoř optiky skupina kvantové a nelineární optiky si vás dovoluje pozvat na přednášku
Mirror phase-covariant cloning,
kterou přednese Karol Bartkiewicz, Univerzita Adama Mickiewicze, Poznan, Polsko, dne 14. září 2011 ve 13:00
v zasedací místnosti SLO.
Bulletiny projektu ELI Beamlines
Newsletter ELI Beamlines č. 9 (prosinec 2013)