You are hereVýzkum kosmického záření využívá olomoucké kamery

Výzkum kosmického záření využívá olomoucké kamery


By myska - Posted on 18 February 2013

Na projektu zkoumání kosmického Čerenkovova záření - CTA Observatory – The Cherenkov Telescope Array - spolupracují vědci z 27 zemí světa, mezi nimi také olomoučtí odborníci Dušan Mandát a Miroslav Pech.
Na stavbu dvou observatoří kandiduje osm lokalit a česká strana na projektu spolupracuje při monitoringu noční oblohy. Automatické full-sky kamery monitorují od astronomického soumraku po úsvit procentuální pokrytí noční oblohy mraky a úroveň jasu oblohy. Vyvinuli je odborníci z Regionálního centra pokročilých technologií a nanomaterálů – Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Kamery jsou umístěny v Mexiku, Namibii, v Arizoně, v Argentině a na španělském ostrově Tenerife.

Druhou část spolupráce olomouckých vědců představuje testování a měření vybraných parametrů zrcadlových vzorků pro optické teleskopy. Segmenty zrcadel do Olomouce zasílají firmy z Japonska, Brazílie, Francie a dalších zemí. Na výsledcích zdejších optických měření spolu s testy odolnosti na pracoviště v britském Durhamu bude záviset konečná volba výrobce.

Celý článek ze Žurnálu+ UP č. 2013/1 najdete v příloze.

AttachmentSize
Mandat_a_Pech_se_zrcadly.jpg83.87 KB
Pech_v_Namibii.jpg33.76 KB
Vyzkum_kosmickeho_zareni_vyuziva_olomoucke_kamery___Zurnal_Plus_2013_1.pdf275.73 KB