You are hereVýzkum / Aktuální projekty, Publikační a konferenční činnost, Výzkum, Ukončené projekty, Odjinud, ELI Beamlines, Nabídka spolupráce
Aktuální projekty, Publikační a konferenční činnost, Výzkum, Ukončené projekty, Odjinud, ELI Beamlines, Nabídka spolupráce
Společná laboratoř optiky - směry výzkumu
Výzkumná a vývojová činnost ve Společné laboratoři optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se rozvíjí v těchto oblastech:
- Klasická optika a laserová technika
- Částicová fyzika a astrofyzika
- Experimentální fyzika
- Kvantová a nelineární optika
Podrobný popis aktuálního dění v těchto oblastech najdete v přiloženém souboru.
Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2013
Tradiční pětidenní kurz organizovaný pod názvem Podzimní škola základů elektronové mikroskopie bude probíhat od 14.10. do 18.10.2013 v Ústavu přístrojové techniky AVČR v Brně ve spolupráci s Československou mikroskopickou společností.
Odposlech kvantové kryptografie pomocí klonování: Ohlasy v tisku
Článek o odposlechu kvantové kryptografie pomocí klonování (Experimental Eavesdropping Based on Optimal Quantum Cloning, 10.1103/PhysRevLett.110.173601), publikovaný skupinou kvantové optiky SLO v dubnu tohoto roku, způsobil spršku ohlasů v tisku.
Laserový den na UPOL
Dne 2.5.2013 se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci uskuteční LASEROVÝ DEN NA UPOL. Jedná se o putovní propagační akci projektů nejintenzivnějšího laseru ELI Beamlines a HiLASE, která je určena pro všechny studenty, učitele a akademické pracovníky se zájmem o fyziku, intenzivní lasery a jejich aplikace.
PROGRAM
9:30 Jaderný rezonanční rozptyl - Mgr. Vít Procházka, Ph.D.
10:00 Přestávka
Projekty TAČR ve SLO
evidenční číslo projektu: TA01010517
název projektu: Moderní multivrstvé optické systémy
evidenční číslo projektu: TA01021339
název projektu: Flame Observer
ELI Beamlines: Studentský den 2012
Dne 5. listopadu 2012 se v Praze uskuteční Studentský den projektu ELI Beamlines. Bližší informace včetně programu v příloze.
Centaurus A pevně v rukou českých odborníků na ESO La Silla
Obrázek zachycuje tzv. první světlo po rekonstrukci dánského 1,5 metrového reflektoru na observatoři ESO La Silla v Chile. Na snímku je naše oblíbená galaxie s aktivním jádrem [AGN] Centaurus A.
Publikace pracovníků SLO
V přílohách článku jsou seznamy publikací pracovníků Společné laboratoře optiky v letech 2003-2010.
Měření luminozity urychlovače LHC v CERN detektorem ALFA
Česká republika se aktivně podílí na experimentech probíhající na LHC. Nejvýznamnější roli hrají Akademie věd ČR, ČVUT Praha a Univerzita Karlova v Praze. Od ledna 2010 je členem projektu ATLAS i Univerzita Palackého v Olomouci v rámci RCPTM. Naše skupina je zapojena do simulací, měření a vyhodnocování dat na tzv. předřazeném detektoru ALFA, který je určen pro absolutní kalibraci luminozity (intenzity) protonových svazků pro detektor ATLAS.