You are hereCTA SITE WP Meeting Olomouc 10-11.9.2012

CTA SITE WP Meeting Olomouc 10-11.9.2012

By myska - Posted on 02 Říjen 2012

hlavní projekt manažer CTA John Carr Ve dnech 10 až 11. 9.2012 proběhlo v Olomouci setkání vědců participujících na mezinárodním projektu budoucí observatoře pro zkoumání kosmického záření CTA observatory (Cherenkov Telescope Array). Cílem této skupiny je shromažďování a analýza relevantních dat jednotlivých kandidátských míst na severní a jižní polokouli. Zkoumají se jednak lokální podmínky (např. meteorologická data, seismická data, monitoring noční oblohy atd.), ale zahrnují se i globální parametry ovlivňující výběr místa budoucích observatoří (např. okolní erodující oblasti a jejich vliv na prašnost v daném místě atd.). Výsledkem dlouhodobé práce této skupiny bude srovnání jednotlivých kandidátských míst a doporučení výběrové komisi.

Česká strana se podílí monitoringem noční oblohy. Na dvou místech (Aar – Namibie, San Antonio de Los Cobres – Argentina) jsou nainstalovány automatické full-sky kamery monitorující oblačnost a pozadí noční oblohy. V průběhu tohoto roku budou doplněna kandidátská místa o další pětici těchto kamer (San Pedro Martir – Mexico, Flagstaf 2x -USA, Tenerife – Španělsko, Leoncito – Argentina). Tyto kamery byly vyvinuty a vyrobeny odborníky z RCPTM (Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu AV ČR v Olomouci) a za součinnosti Fyzikálního ústavu AV ČR. Další českou aktivitou je analýza oblačnosti kandidátských míst pomocí satelitních dat z družic Meteosat a Goes.

CTA SITE WP Meetingu, pod vedením profesora Tomka Bulika (hlavního manažera CITE Selection skupiny) se účastnil hlavní projekt manažer CTA John Carr. Celkem se schůzky účastnilo 17 vědců z celého světa, schůzka též probíhala online přes internet.

Dušan Mandát, Miroslav Pech, Miroslav Palatka, Petr Schovánek, Miroslav Hrabovský

participants.jpg146.28 KB
John_Carr.jpg105.37 KB