You are herePGSKC
PGSKC
Předmět: Kvantová chromodynamika
Katedra/Zkratka: SLO/PGSKC
Rok: 2018
Garant: 'Mgr. Jiří Kvita, Ph.D.'
Anotace: Cílem předmětu je seznámit studenty s teorií silných interakcí na nejnižší známé úrovni, tj. představit ji jako kvantovou chromodynamiku, tj. neabelovskou kalibrační teorii pole se stupněm volnosti zvaným barva, a to od historického úvodu a aditivního kvarkového modelu po hluboce nepružný rozptyl, strukturu protonu a popis srážek hadronů v rámci partonového modelu, ke konceptu partonových distribučních funkcí a výpočtu jednoduchých elementárních procesů, a nakonec k podstatě uvěznění kvarků v hadronech, asymptotické volnosti a konceptu běžící vazbové konstanty.
Přehled látky:
1. Základní částice a síly standardního modelu, Rutherfordův rozptyl.
2. Teorie grup a jejich reprezentací, Lieovy grupy a algebry, generátory, strukturní konstanty.
3. Grupy SU(2) a SU(3), izospin, Gell-Mannovy matice.
4. Nerelativistický model konstituentních kvarků, kvarky jako dynamická podstata SU(3) symetrie, uvěznění kvarků, pojem barvy.
5. Partonový model, produkce Drell-Yanových dileptonů.
6. Základy kvantové chromodynamiky, QCD Lagrangián, požadavek neabelovské kalibrační invariance, Feynmanova pravidla QCD, operace s barevnými maticemi, základní výpočty v poruchové QCD ve stromové aproximaci, kalibrační invariance a existence třígluonového vrcholu.
7. Hmotové singularity a Kinoshita-Lee-Nauenbergův teorém, pojem jetu, běžící vazbová konstanta, asymptotická volnost QCD.
8. QCD a partonový model, větvení partonů v QCD, faktorizace paralelních singularit, definice oblečených distribučních funkcí partonů v hadronech.