You are hereTEMEX

TEMEX

warning: Use of undefined constant is_null - assumed 'is_null' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/aphys/sites/all/modules/stag/stag.module on line 506.

Předmět: Teorie měření a experimentu

Katedra/Zkratka: KEF/TEMEX

Rok: 2021

Garant: 'RNDr. Tomáš Rössler, Ph.D.'

Anotace: Cílem je seznámit studenty s teoretickými principy měření, které jsou společné všem oborům vědy. V rámci přednášek budou také podány základní informace o příbuzných tématech: experimentu a modelování.

Přehled látky:
1. Úvod do teorie měření, základní pojmy, vývoj teorií měření, kvantifikace, škálování. 2. Helmholtzova, Maxwelova a reprezentační teorie měření: základní pojmy, abstraktní struktury, relační systémy. 3. Veličiny, jednotky a jejich soustavy, zavádění veličin, škály a jejich typy, realizace veličin. 4. Reálné měření: metronomický model měření, realizace měření. 5. Úvod do problematiky teorie podobnosti a modelování, definice pojmů. Fyzikální, matematická a funkcionální podobnost, kritéria podobnosti, model a dílo. 6. Používané metody určení bezrozměrných kritérií podobnosti: rozměrová analýza, analýza matematického modelu a analýza fyzikálního modelu.