You are herePracoviště / Společná laboratoř optiky / SLO - aplikovaná optika
SLO - aplikovaná optika
Přehled činnosti:
- Experimentální zařízení pro detekci slabých optických signálů
- Fluorescenční detektory
- LIDAR
- AllSky kamera
- Teplotní komora pro měření fluorescence vzduchu
- Modelování na fyzikálních experimentech
- Modelování Fluorescenčních detektorů na projektu observatoře Pierre Auger
- Modelování detektoru ALFA v projektu ATLAS-CERN
- Měřící metody a zařízení
- Analýza povrchů
- Systém CASI
- Ruční rozptylometr uScan
- Profilometr Talysurf Series 2
- Rastrovací konfokální mikroskop LEXT
- Nanoindentor
- Měření a kontrola parametrů optických prvků
- Systém EROS
- Hartmanův test
- Ronchi test
- Měření spektrofotometrických parametrů
- Dvousvazkový spektrometr Lambda 850
- Optovláknový systém Avantes
- Ostatní měřící metody a zařízení
- Analyzátor laserových snímků
- Zařízení na měření částic v prostředí
- Mikroskopická měření
- Odměřovací mikroskop Zeiss
- Univerzální mikroskop NU2
- Analýza povrchů
- Optické technologie
- Optická dílna
- Výkonové laserové technologie
- Realizované projekty
- CAT
- CELESTE
- Observatoř Pierre Auger
- CLET
- AIRFLY
- Výuka
Seznam pracovníků skupiny: ZDE
Témata závěrečných prací ve Společné laboratoři optiky (AKTUALIZOVÁNO)
Přehled témat závěrečných kvalifikačních prací (bakalářských, diplomových a disertačních) nabízených Společnou laboratoří optiky byl přepracován a umístěn na web SLO.
ČT1: Úspěchy olomouckých optiků
Česká televize odvysílala 3.3.2015 na ČT1 v pořadu Studio 6 živé vysílání o Společné laboratoři optiky, konkrétně o projektu skupiny Auger.
Ve videoarchivu ČT můžete najít záznam ZDE (zvolte šestou reportáž).
Seminář SLO: Kontakt radioteleskopem
Dne 17.3.2015 proběhne ve Společné laboratoři optiky UP a FZÚ AV ČR v Olomouci přednáška dr. Ladislava Stanke s názvem "Kontakt radioteleskopem" (s praktickou ukázkou) aneb "Radioastronomie snadno a rychle, včetně ukázky možnosti stavby vlastního amatérského radioteleskopu."
Přijměte zároveň pozvání na sledování částečného zatmění Slunce, ke kterému dojde v pátek 20.3. v dopoledních hodinách.
Témata závěrečných prací Skupiny částicové fyziky SLO/UPOL (AKTUALIZOVÁNO)
Nové téma pro Bc./Mgr. práci nabídnuté Skupinou částicové fyziky SLO/UPOL:
- Rekonstrukce kinematiky top-antitop systému
Cílem Bc. nebo Mgr. práce je srovnat různé metody rekonstrukce čtyřvektorů top kvarků produkovaných v párech top-antitop a rozpadajících se na hadronové jety, lepton (elektron nebo mion) a chybějící příčnou energii v experimentu ATLAS. V tomto rozpadovém kanále je hlavní neznámou podélná hybnost neutrina, a neurčitosti pramenící z kombinatoriky jetů. Od jednoduchých chi-kvadrát přístupů lze prozkoumat lépe definovaný psedo-top kvark koncept a sofistikovanější rekostrukční algoritmy, které dovolují využít konečné rozlišení objektů pozorovaných v detektoru.
Materiál: http://arxiv.org/abs/1312.5595
Kontakt: Jiří Kvita, jiri.kvita[z]cern.ch
Témata bakalářských prací - skupina SLO/Auger-CTA
Nabídka bakalářských prací vypsaných skupinou SLO/Auger-CTA pro studenty oborů Aplikovaná fyzika, Přístrojová fyzika a Počítačová fyzika:
-
Analýza dat celoblohových kamer za účelem studia oblačnosti
-
Složení kosmického záření a optika pro fluorescenční teleskopy
-
Analýza dat z robotického dalekohledu FRAM
-
Charakterizace CCD čipů pro přehlídkový dalekohled LSST
Stánek SLO v rámci Dnů evropského dědictví lákal na astronomické zrcadlo pro observatoř Pierre Auger v Argentině
V rámci "Evropských dnů kulturního dědictví", konajících se ve víkendových dnech 7.-8. září po celém Olomouci, se otevřely i brány pracovišť Univerzity Palackého. Pozadu nezůstalo ani pracoviště SLO UP a FZÚ AV ČR, které reprezentoval stánek s propagačními materiály.
Zapojení SLO do projektu CTA - minireportáž
Česká televize odvysílala 18. 3. 2013 v rámci svého regionálního zpravodajství krátkou reportáž o zapojení Společné laboratoře optiky do projektu CTA (The Cherenkov Telescope Array). Cílem projektu CTA je výstavba nové observatoře pro detekci vysokoenergetického gama-záření přicházejícího z vesmíru.
Výzkum kosmického záření využívá olomoucké kamery
Na projektu zkoumání kosmického Čerenkovova záření - CTA Observatory – The Cherenkov Telescope Array - spolupracují vědci z 27 zemí světa, mezi nimi také olomoučtí odborníci Dušan Mandát a Miroslav Pech.
Na stavbu dvou observatoří kandiduje osm lokalit a česká strana na projektu spolupracuje při monitoringu noční oblohy. Automatické full-sky kamery monitorují od astronomického soumraku po úsvit procentuální pokrytí noční oblohy mraky a úroveň jasu oblohy. Vyvinuli je odborníci z Regionálního centra pokročilých technologií a nanomaterálů – Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Kamery jsou umístěny v Mexiku, Namibii, v Arizoně, v Argentině a na španělském ostrově Tenerife.
CTA SITE WP Meeting Olomouc 10-11.9.2012
Ve dnech 10 až 11. 9.2012 proběhlo v Olomouci setkání vědců participujících na mezinárodním projektu budoucí observatoře pro zkoumání kosmického záření CTA observatory (Cherenkov Telescope Array). Cílem této skupiny je shromažďování a analýza relevantních dat jednotlivých kandidátských míst na severní a jižní polokouli. Zkoumají se jednak lokální podmínky (např. meteorologická data, seismická data, monitoring noční oblohy atd.), ale zahrnují se i globální parametry ovlivňující výběr místa budoucích observatoří (např. okolní erodující oblasti a jejich vliv na prašnost v daném místě atd.). Výsledkem dlouhodobé práce této skupiny bude srovnání jednotlivých kandidátských míst a doporučení výběrové komisi.
Společnou laboratoř optiky UP a FZÚ AV ČR navštívil dr. Hans Klages
Ve dnech 21. 8. - 23. 8. 2012 navštívil SLO dr. Hans-Otto Klages z Karlsruhe Institute of Technology v Německu. Jednalo se o pracovní návštěvu věnovanou hledání společného řešení různých problémů spojených s funkcí fluorescenčních teleskopů na observatoři Pierra Augera pro detekci kosmického záření v Argentině. Dr. Hans-Otto Klages je dlouholetým spolupracovníkem SLO UP a FZÚ AV ČR, RCPTM a jeho přítomnost v Olomouci byla využita k předání čestné medaile Univerzity Palackého.